Techniki szybkiego czytania - cz. 3

Techniki szybkiego czytania - cz. 3

Techniki szybkiego czytania - cz. 3
autorem artykułu jest Paweł Sygnowski

Felietony

Jest to bardzo charakterystyczny i zwykle (niestety) dosyć niewdzięczny typ tekstu do czytania. Główny powód takiego stanu rzeczy jest wręcz narzucony poprzez ten rodzaj tekstu, określony styl pisania, który przeważnie charakteryzuje się brakiem jakiegokolwiek uporządkowania tekstu, kreatywnością autora, brakiem uogólnień, koncentrowaniem się na szczegółach, bezsensownym tytułem nie mającym związku (na pierwszy rzut oka) z właściwym tekstem, itp.

Zwykle felieton wygląda w ten sposób, że mamy czysty tekst porozdzielany akapitami, napisany przez ogólnie znaną osobę, co nam sugeruje, że warto przeczytać ten tekst w całości. Pytanie tylko: czy na pewno warto?

Felietony kojarzÄ… siÄ™ wiÄ™kszoÅ›ci z pewnÄ… znanÄ… postaciÄ…, ekspertem, która ksztaÅ‚tuje sposób postrzegania danego zagadnienia wÅ‚aÅ›nie m.in. poprzez swoje felietony publikowane w znanych i poważnych czasopismach. W tym ukÅ‚adzie, zauważ, że przeważnie punkt widzenia oraz opinie na temat pewnego zagadnienia, przedstawione w danym felietonie przez takÄ… wÅ‚aÅ›nie wpÅ‚ywowÄ… i opiniotwórczÄ… osobÄ™ zostanÄ… – niemalże – automatycznie przejÄ™te i odtÄ…d uznawane za swoje poglÄ…dy, przez czytajÄ…cych.

Dlatego też, jeÅ›li felieton dotyczy czegoÅ› co CiÄ™ interesuje i/lub czym zajmujesz siÄ™ prywatnie/zawodowo, to po lekturze takiego felietonu możesz – przeważnie jedynie - sprawdzić, czy Twoja dziaÅ‚alność na opisywanym przez ten tekst polu pokrywa siÄ™ z poglÄ…dami na jej temat tegoż eksperta. Zasada ta generalnie nie dotyczy felietonów pisanych przez osoby maÅ‚o znane, które nie majÄ… zdolnoÅ›ci ksztaÅ‚towania opinii publicznej. Jak wiÄ™c Å‚atwo zauważyć, czytanie felietonów nie jest tym, nad czym powinieneÅ› siÄ™ koncentrować :).

Jeśli jednak już zabierasz się za czytanie felietonu, to spraw, aby celem jego czytania, było dla Ciebie od tej pory znalezienie odpowiedzi na następujące pytania:

- o czym pisze autor? (to wcale nie musi być takie jasne i pewne, pamiętaj o abstrakcyjności tej formy wypowiedzi),

- o co chodzi autorowi? (może to przypominać analizę wiersza znaną ze szkoły. Czytasz tekst, który pozornie rozumiesz, ale być może tylko tak Ci się wydaje. Zastanów się, co ma na myśli autor, dlaczego napisał ten tekst, po co?),

- jakie praktyczne wnioski dla mnie wynikają z tego, co właśnie przeczytałem?

Z uwagi na fakt, że felieton to zwykle abstrakcyjny tekst, ciężki do czytania, nie zagłębiaj siÄ™ w niego, ale szybko „przebiegnij” oczami w poszukiwaniu punktów zaczepienia (to mogÄ… być sÅ‚owa kluczowe dla danego zagadnienia, sÅ‚owa okreÅ›lajÄ…ce opiniÄ™ autora, podkreÅ›lenia w tekÅ›cie, itp.), które pozwolÄ… Ci znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania. A finalnym efektem takiego „czytania” felietonu zawsze musi być sformuÅ‚owanie czegoÅ› co masz do zrobienia w zwiÄ…zku z czymÅ› tam. Bez tego czas poÅ›wiÄ™cony na czytanie jest czasem straconym.

Podsumowując. W skrócie. Czytasz wybiórczo, pomijasz bez sensowne fragmenty obliczone tylko na zainteresowanie zwykłego czytelnika i wyrobienie w nim przekonania, że naprawdę czyta tekst eksperta w tej branży. Szukasz w tekście tylko najważniejszych informacji, a następnie działasz na ich podstawie i osiągasz jakieś efekty (czy pozytywne, czy nie, to już osobna sprawa).

--
Czy wiesz, że przeciętny Polak czyta z prędkością zaledwie 200 słów na minutę? Możesz to sprawdzić... i zmienić!

Zobacz na czym polega naprawdÄ™ szybkie czytanie

--
Paweł Sygnowski - autor profesjonalnych rozwiązań edukacyjnych
Praktycznie wszystko o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Historia dźwigu
NIKIFOR - najsłynniejszy
Meysztowicz - genealogia rodziny Meysztowiczów
Deski do krojenia BIG BLOCK
Tłumaczenia polsko-angielskie, a jakość